Чи є особливі прояви, притаманні тількі псоріазу?
Існує декілька характерних симптомів, які допомагають лікарю визначитися з діагнозом у випадку підозри на псоріаз.
Цими ознаками є:
Симптом «стеаринової плями». Легеньке подряпування нігтем лускатої поверхні бляшки відокремлює непрозорі, наче стеаринові або воскові, дрібні лусочки, а сама поверхня стає білою.
Симптом «термінальної плівки» (або псоріатичної плівки). При знятті лусочок з висипки з'являється блискуча червона поверхня, вкрита тонкою напівпрозорою шкірочкою, що відповідає шипуватому шару шкіри.
Симптом Ауспітца (феномен точкової кровотечі, або «кров'яної роси»). Подальше видалення лусочок з бляшки й подряпування її поверхні кюреткою або ребром предметного скла викликає появу дрібних крапель крові, що витікає з розширених капілярів, які знаходяться близько до поверхні.
У стадії, що прогресує:
Ободок Пільнова. Навколо бляшок, що не вкриті по периферії лусочками, помітно червоний ободок запалення.
Феномен Кьобнера, або ізоморфна реакція. Феномен Кьобнера спостерігається приблизно у 20% пацієнтів з псоріазом, найчастіше такого, що знаходиться в активній стадії. Після подразнення або травми свіжі псоріатичні папули виникають на здоровій до того шкірі. Кьобнерізація може відбуватися й після сонячних опіків, а також в точках тиску на шкіру та місцях її розтягування (тому бляшки так часто виникають на колінах та ліктях).
В стаціонарній стадії:
Симптом Картамишева. При пальпації бляшок псоріазу, що знаходяться на вкритій волоссям частині голови, визначаються чіткі їх межі. При себорейному дерматиті відокремленість вогнищ від здорової шкіри не відчувається.
В регресуючій стадії:
Псевдоатрофічний ободок Воронова. Симптом Воронова, або «псевдоатрофічне периферічне гало» являє собою появу навколо псоріатичних бляшок, що зменшуються та зникають, кільця зі світлої, блискучої, трохи зморшкуватої шкіри.
При псоріазі досить часто після повного зникнення папули на її місці, там, де було запалення шкіри, на деякий час залишається позбавлена кольору ділянка — у цьому місці не вистачає пігменту. Дерматологи називають цей стан «постінфламаторний гіпомеланоз» або «постінфламаторна гіпопігментація».