Псоріаз — пожиттєве аутоімунне запальне захворювання. Псоріаз часто розвивається як хвороба шкіри, але є системним станом, який може торкатися багатьох інших органів.
Існують не лише різні типи псоріазу, це захворювання — комплексний патологічний стан.
ЦЕЛІАКІЯ
У людей з псоріазом часто виявляються ті ж антитіла, що і при целіакії (глютенової хвороби) — а це наводить на думку, що між цими двома станами існує зв'язок.
Целіакія зустрічається приблизно у 1% населення, але у людей з псоріазом зустрічається частіше, приблизно у 4,3% випадків.
І целіакія, і псоріаз викликаються порушенням функціонування імунної системи. Деякі пацієнти повідомляють, що дотримання безглютенової дієти значно зменшує симптоми псоріазу та сприяє зняттю загострень.
При целіакії організм гостро реагує на вживання продуктів, що містять глютен.
ПРОБЛЕМИ ІЗ СЛИЗОВОЮ ОБОЛОНКОЮ РОТА
Люди з псоріазом частіше стикаються з порушеннями слизової оболонки ротової порожнини — такими як складчастий язик, погіршення стану ясен і внутрішньої поверхні щік.
Певного зв'язку між псоріазом та захворюваннями слизової рота не виявлено, але факт частіших захворювань слизових оболонок при псоріазі встановлено. Чому це відбувається — поки що не ясно.
Припускають, що це зумовлено одними і тими ж спадковими факторами, або ж це відповідь на подібні впливи, такі як стрес і алкоголь.
ЗАПАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КИШКІВНИКА
Дослідження доводять, що люди з псоріазом та члени їх сімей більш уразливі для запальних захворювань кишківника, хвороби Крона та виразкового коліту.
Псоріаз та запальні захворювання кишківника мають багато загальних генетичних факторів.
ДЕФІЦИТ ВІТАМІНУ D
Дефіцит вітаміну D часто спостерігається на початку розвитку багатьох аутоімунних захворювань.
Деякі лікарі-дерматологи рекомендують прийом вітаміну D для полегшення усунення симптомів псоріазу.
Дослідження показали, що у пацієнтів з псоріазом вміст вітаміну D в організмі значно нижчий, ніж у людей, які не мають цього захворювання. Проте вони відзначають, що зв'язок вітаміну D та псоріазу «суперечливий».
РАК
Спостереження свідчать, що присутність псоріазу збільшує розвитку онкологічних захворювань взагалі, і деяких певних форм раку зокрема — таких як рак ротової порожнини та стравоходу, рак печінки, рак підшлункової залози.
Одна з причин може полягати у застосуванні засобів для системної терапії в лікуванні важких форм псоріазу. Ці лікарські препарати впливають на весь організм і мають значні побічні ефекти.
Інші лікарі вказують на подібні спадкові фактори та вплив псоріазу на спосіб життя людини.
МЕТАБОЛІЧНИЙ СИНДРОМ
У хворих на псоріаз існує більш високий ризик розвитку метаболічного синдрому, стану, для якого характерні проблеми з серцем, діабет, ожиріння печінки та надмірна вага.
Точних причин наявності зв'язку між цими двома станами поки не встановлено — це може бути спадкова схильність, зовнішні фактори чи поєднання цих умов.
ПОРУШЕННЯ ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЇ
Деякі типи псоріазу можуть порушувати здатність організму до терморегуляції, а це негативно впливає на внутрішні органи, особливо на серце та нирки.
Шкіра — найважливіший орган, з його допомогою регулюється тепловіддача тіла підтримки його постійної температури. Проблеми зі шкірою спричиняють проблеми з терморегуляцією, особливо при важких формах псоріазу — еритродермічному та пустульозному.
ПУСТУЛЬОЗНИЙ ПСОРІАЗ І ЕРИТРОДЕРМІЯ
Пустульозний псоріаз — важка форма захворювання, яка може розвинутись у людей, які вже мають звичайний псоріаз.
Один із видів пустульозного псоріазу — варіант фон Цумбуша — може призвести до важкої еритродермії та відмирання поверхневих шарів шкіри з їх відшаруванням.
Наявність пустульозного псоріазу збільшує ризик розвитку таких важких станів:
- Запалення легень;
- Гострих серцевих станів;
- Гепатит А.
Еритродермію супроводжують такі симптоми:
- Лихоманка та озноб;
- М'язова слабкість;
- Прискорене серцебиття;
- Тремтіння;
- Утруднення дихання;
- Набряки шкіри.
ПСОРІАТИЧНИЙ АРТРІТ
Більш ніж у 10% людей, які мають псоріаз, згодом розвиваються ураження суглобів — псоріатичний артрит (ПА). Зазвичай ПА розвивається у віці між 30 та 50 роками.
Хоча у 85% випадків псоріаз починається з появи висипань на шкірі, іноді псоріатичний артрит може розвинутись без дерматологічних симптомів.
Симптоми псоріатичного артриту:
- Підвищена стомлюваність;
- Болі та набряки в області сухожиль;
- Набряки пальців руки та ніг;
- Зниження рухливості;
- Скутість і біль у суглобах — одному або кількох;
- Ямки на нігтях;
- Кон'юнктивіт.
Розрізняють кілька специфічних видів ПА:
- Спондиліт, що стосується хребта;
- Ентезит, який розвивається у місцях з'єднання зв'язок та кісток;
- Дактиліт, що вражає суглоби пальців рук та ніг.
Будь-якій людині з псоріазом, яка почала відчувати болі в суглобах або їх малорухливість, слід звернутися до лікаря. Чим раніше буде розпочато лікування псоріатичного артриту, тим меншим буде ризик розвитку його небезпечних наслідків.
ХВОРОБИ НИРОК
Хронічні захворювання нирок найчастіше зустрічаються у людей з псоріазом (порівняно з населенням загалом).
Лікарі кажуть, що це «логічно», оскільки псоріаз пов'язаний із серцево-судинними захворюваннями, а хвороби нирок мають ті ж фактори ризику. Крім того, деякі лікарські препарати, що застосовуються для лікування псоріазу, можуть впливати на нирки.