Чи потребує псоріаз лікування?

Чи помиляюся я, вважаючи, що мій лікар проводить «агресивне» лікування? Після зміни клініки і того, як мене чотири роки лікували від екземи кортизоновим кремом, я дізнався, що в мене з'явився псоріаз. Мені пропонують пройти курс лікування Метотрексатом.

Червоні плями на щиколотках можуть бути псоріазом, але на інших місцях висипу немає. Чесно кажучи, я сумніваюся щодо прийому Метотрексату, бо чув, що ці ліки можуть дати серйозні ускладнення. Як бути?

Метотрексат — препарат, що відноситься до групи антиметаболітів, тобто засобів, що уповільнюють обмін речовин. Його застосовують для лікування псоріазу та псоріатичного артриту, що ускладнює це захворювання шкіри, яке зовсім не схоже на екзему.

Проте такий сильнодіючий препарат, як Метотрексат, зазвичай призначають тільки у випадках важкого та/або гострого псоріазу, які не піддаються лікуванню безпечнішими, традиційними засобами — кремами та лосьйонам, бальзамами, інтенсивним опроміненням ультрафіолетом або гормональними препаратами.

Метотрексат може чинити токсичну дію на печінку, нирки та кістковий мозок, що призводить до різноманітних ускладнень.

З вашого короткого опису видно, що псоріаз є тільки на щиколотках, бляшки невеликі, не ростуть, а на «улюблених» псоріазом місцях — колінах, ліктях і попереку їх ніколи і не було. У такому разі лікування Метотрексатом, дійсно, стрілянина з гармати по горобцях. Потенційний ризик побічних ефектів переважує користь застосування препарату.

У такій ситуації найкраще обрати м'якіший варіант лікування — фототерапію, дієтичний режим, креми з натуральними інгредієнтами, зволожуючі засоби, лікувальні ванни.

Якщо псоріаз стане значною проблемою, ніколи не пізно вибрати інший метод лікування, тому що цей стан не несе безпосередньої загрози здоров'ю. Отже, і поспішати, із самого початку використовуючи сильнодіючі засоби, не потрібно. Навпаки, спочатку варто спробувати м'які та нешкідливі, але досить ефективні препарати, наприклад, бальзам Цитопсор.