Як доглядати за сухою шкірою при псоріазі?

Як доглядати за сухою шкірою при псоріазі?

Шкіра вкриває все наше тіло, має різну товщину і текстуру, піддається дії спеки, холоду та вітру. Ми зволожуємо шкіру, загоряємо (або намагаємося уникнути загару), втираємо препарати, хвилюємося щодо її травм та появи змін.

Від гладенької кожи немовляти і до зморшок старості — наша шкіра з нами на все життя.

Суха шкіра — що робити?

Суха шкіра — результат нестачі води, а не жиру — частіше становить собою незручність, а не медичну проблему. Вплив спеки, холоду, вітру, сухого або кондиціонованого повітря, потужних миючих засобів, промислових забруднювачів повітря може стати причиною зудіння та лущення шкіри.

У цьому випадку перше, що слід зробити — відмовитися від гарячого душу та перейти на приом теплих або прохолодних ванн.

Після прохолодної ванни обсушіть шкіру рушником (але не розтирайтеся, тертя викличе подразнення). Одразу після цього — час нанести зволожуючий засіб, це допоможе зберегти воду, що її поглинула шкіра. Намагайтеся використовувати прості засоба, які містять якнайменше інгредієнтів. Препарати, до складу яких входять ромашка, лаванда, олія авокадо, оливкова олія або алое вера заспокійливо впливають на подразнену шкіру.

Заспокоїти подразнену шкіру можна за допомогою ароматерапії — при цьому ефірні олії рослин наносять безпосередньо на шкіру або їх вдихають безпосередньо. Олії швидко всотуються шкірою, зволожуючи її. Мінді Грін, ароматерапевт і директорка Каліфорнійської школи фітотерапії, у своїй книзі (Mindy Green, Fragrant Art of Healing, Crossing Press, 1994) рекомендує для сухої шкіри будь яку з наступних олій: фенхелеве, олію трояндового дерева, геранієве або трояндове.

Грін рекомендує використовувати олії у двохвідсотковому розведенні — додаючи 10–12 крапель єфірної олії (або суміші олій) в 30 мл базової — міндільної або будь якої рослинної, добре очищеної олії. Отриману розведену олію легкими рухами пальців наносять на шкіру. Хоча щодо ефективності ароматерапії сперечаються досі і наукових досліджень у цієї галузі небагато, ефірні олії декілька століть застосовуються з лікувальною метою у цілому світі, особливо в Європі.

При більших проблемах зі шкірою

Псоріз і екзема — більш важкі стани, ніж просто суха шкіра. Пам'ятаєте пітницю, яка, скоріш за все, була у вас в дитинстві? Червона висипка, що зудить, яка виникає при екземі, дуже її нагадує. Як і сухість шкіри, екзема може мати найрізноманітніші причини: тривалий вплив занадто сухого повітря, контакт з деякими речовинами, наприклад, вовною, інгредієнтами миючих засобів та косметики, розладу сну та неправильне харчування.

Хоча алергія не деякі продукти може спровокувати виникнення екземи, тількі у 3% випадків цього захворювання пов'язані з підвищеною чутливістю до окремого виду їжі. Якщо екзема пацієнта пов'язана з алергеном в раціоні, дерматолого зітхає з полегшенням — у цьому випадку її дуже легко позбутися, просто виключивши з харчування декілька продуктів.

Організм люди можно уявити у вигляді великої кількості окремих систем — кожна з них грає свою роль, але діють вони у строгому узгодженні. В оркестрі кожен інструмент грає свою частину, але виконується один твір — якщо один музика почне фальшивити, звучання буде зіпсовано. Так і проблеми зі шкірою, часто вони лише зовнішня ознака порушення обміни або проблем з іншими органами — витоки захворювання требу шукати там, лікувати причину, а не намагатися замазати проблемні місця гормональним кремом.

Якщо у вас виникне екзема — навіть у найм'якішій формі, ви помітите її одразу. І захочете її позбутися. Звичайні засоби проти екзему, що відпускаються без рецепту, включають сірку, саліцилову кислоту і гексахлорофен (персистекс).

Травниця Джин Роуз пропонує (Jeanne Rose's Herbal Body Book, GD/Pedigree, 1976) повністю натуральний препарат для усунення екземи, суміш трав, яку можна приготувати самостійно.

Роуз називає цей препарат «пастою для очистки тіла» і наводить наступний склад:

Зробити кріпкий відвар кресу водяного (настурції лікарської), помаранчевої цедри, кореню живокосту та кори верби, взявши 30 грамів суміші рослин на 250 мл води. Нагріти до кипіння та тримати на малому вогні 15–20 хвилин. Процідити отриману рідину та додати до неї півсклянки вівсяного борошна (якщо нема вівсяного борошна, можно подрібнити вівсяні пластівці за допомогою блендера). Потім треба приготувати слиз з айви або астрагалу, змішавши 30 грамів сухих плодів або трави з невеликою кількістю води до отримання липкої субстанції.

До густої пасти додають вівсяно-трав'яну рідину до отримання рідкої пасти. Отриману пасту накладають як компрес або використовують як очищуючий засіб при купанні.

Крес водяний містить велику кількість сірки, в живокості є алантоїн (прискорюючий загоєння шкіри), а в корі верби — саліцилова кислота. Овес чинить заспокійливу дію, а памаранчева цедра — ароматичне та антисептичне.

Якщо у вас немає доступу до різноманітних трав, для того, щоб допомогти шкірі, можна скористатися тількі вівсяними пластівцями. Можна приготувати «вівсяну ванну», додавши в воду вісяний відвар, або наповнити мішечок з марлі вівсяними пластівцями і підвісити його у воді під час купання.

Харчування

Після того, як вийдете з ванної та обсохнете — передивіться свій раціон харчування. Вітамінна недостатність грає велику роль у виникненні сухості шкіри, екземи, псоріазу та інших хвороб шкіри. Це призвело до того, що у багатьох випадках лікарі-дерматологи рекомендують пацієнтам дотримуватися спеціальних дієт.

Доктор Мелвин Вербах, автор книги «Лікування — харчуванням» (Melvyn Werbach, Healing Through Nutrition, HarperCollins, 1993), у випадку екземи рекомендує прийом 3,5–5 грамів препарату вітаміну С щодня. Вважається, що діючи як антиоксидант, вітамін С зміцнює імунну систему. (Перед прийманням високих доз вітаміну С обов'язково проконсультуйтеся з терапевтом).

Для підтримки здоров'я шкіри необхідні мікроелементи, особливо цинкю Оскількі цинк, як і вітамін С, важливий для нормального функціонування імунної системи, недивно, що дефіцит цинку пов'язаний з виникненням рецидивуячих та вторинних інфекцій. Втім, хоча кількості необхідного до вживання цинку часто розраховується як частина дієт та планів харчування, ефект на перебіг хвороб шкіри препаратів цинку, що приймаються внутрішньо, майже не вивчено.

Препарати, що містять цинк, можна приймати тількі під наглядом лікаря і ніколи — тривалий час, тому що це може негативно впливати на рівень холестерину. Зазвичай проводится шеститижневий випробувальний курс, під час котрого призначають 50 мг цинку з 2 мг амінокислотних хелатів міді тричи на день; дозування цинку зменшують, коли стан шкіри значно поліпшиться.

Омега-6 жирні кислоти беруть участь у формуванні та перебігу запальних реакцій, а також імунної відповіді. Омега-3 жирні кислоти також мають такі властивості. (Для тих, кому це важливо — оскількі омега-3 жирні кислоти отримують з риб'ячим жиром, вони не можуть вважатися суто вегатеріанським продуктом). Олія енотери є багатим джерелом GLA (ГЛК, гамма-ліноленової, омега-6 жирної кислоти). Призначення олія енотери (12 грами олії внутрішньо протягом чотирьохтижневого періоду) часто приносить полегшення при постійному зудінні загрубілої шкіри.

* * *

Може й правда, що «краса всередині людини», але чому б не насолоджуватися красою шкіри, яку можуть забезпечити правильне харчування, життя без стресів та добре сплановане лікування.