Словничок псоріазу

Словничок псоріазу

Що означають ці терміни? Пояснення деяких понять, що часто зустрічаються у статтях про псоріаз.

Аутоімунне захворювання

Аутоімунне захворювання — це порушення у роботі імунної системи, яка захищає нас від інфекцій. Але у разі псоріазу, ця захисна система помилково атакує клітини власної шкіри.

Це призводить до їх прискореного зростання та появи на шкірі характерних опуклих рожевих бляшок.

Біологічні препарати та лікування ними — біотерапія

Біопрепарати — це лікарські засоби, які отримують з живих організмів, які використовуються для лікування псоріазу помірних та важких форм.

Біотерапія — лікування псоріазу з використанням біологічних препаратів. При проведенні біотерапії блокуються деякі ланки імунітету, які в результаті збою в імунній системі стають агресивними по відношенню до власних клітин.

Еритродермічний псоріаз, або псоріатична еритродермія

Тяжка форма псоріазу, при якій уражається значна частина шкіри.

Симптоми псоріатичної еритродермії включають почервоніння та запалення шкіри, рясне її лущення, свербіж, хворобливі відчуття, сильні коливання температури тіла.

Виникнення еритродермічного псоріазу зазвичай потребує госпіталізації. Ця досить рідкісна форма псоріазу, але найважча.

Краплеподібний псоріаз

Краплеподібний псоріаз — друга за поширеністю форма псоріазу (після бляшкового псоріазу). Виникає зазвичай у дітей, підлітків та молодих людей.

Плями при краплеподібному псоріазі зазвичай набагато менших розмірів і не такі опуклі, як при бляшковому псоріазі.

Зазвичай висипання з'являються на тулубі, руках і ногах. Часто вони утворюються раптово, після дії холоду, простудних захворювань та респіраторних інфекцій, після тонзиліту та ангіни.

Імунна система

Імунна система — природна захисна система організму, яка бореться з інфекціями.

Коли імунна система внаслідок збою помилково атакує клітини власного тіла, це називається аутоімунною відповіддю, яка може викликати аутоімунні захворювання, у тому числі — псоріаз.

Зворотний псоріаз, або псоріаз складок

Зворотний псоріаз — форма псоріазу, висипання при якій з'являються у великих складках тіла, таких як пахвові западини, в паху, під молочними залозами та між сідницями.

Ділянки, уражені зворотним псоріазом, виглядають як гладкі та блискучі червоні плями.

Фототерапія

Фототерапія, або світлолікування — метод лікування псоріазу, при якому використовуються короткі сеанси опромінення шкіри ультрафіолетовим світлом (ультрафіолетом A — UVA, або B — UVB).

Бляшка

Ділянка потовщеної шкіри, що лущиться на ділянці, ураженому псоріазом. Найчастіше такі бляшки виникають на ліктях, колінах та тулубі.

Бляшковий псоріаз

Найбільш поширена форма псоріазу. У 80% людей із псоріазом є саме ця форма.

Зовні бляшковий псоріаз проявляється утворенням на шкірі опуклих запалених рожево-червоних бляшок, покритих сріблястими або білуватими лусочками. Найчастіше уражаються лікті, коліна, поперек і частина голови, покрита волоссям.

ПУВА-терапія

Метод лікування псоріазу, який включає прийом препарату під назвою Псорален, який робить шкіру більш чутливою до світла, після чого слідує коротке опромінення уражених ділянок ультрафіолетом діапазону A. Звідси назва — Psoralen + UltraViolet A.

Псоріатичний артрит

Вид ураження суглобів, який може виникнути у людини, хворої на псоріаз. Найчастіше псоріатичний артрит вражає суглоби пальців рук та ніг.

Найбільш схильні до псоріатичного артриту люди, у яких є псоріаз нігтів або пустульозний псоріаз. Псоріатичний артрит спостерігається у 10–30% людей із псоріазом.

Пустульозний псоріаз

При пустульозному псоріазі на шкірі з'являються гнійнички неінфекційного походження, наповнені білим стерильним гноєм. Розташовуються ці гнійнички на ділянках запаленої шкіри.Б.

Гнійнички можуть бути дуже болючі, при тяжкому пустульозному псоріазі може знадобитися госпіталізація.

Препарати для місцевого застосування

Мазі, креми та розчини, які застосовуються зовнішньо, тобто наносяться безпосередньо на шкіру.

До складу препаратів місцевого застосування, що використовуються при псоріазі, можуть входити різні мінеральні речовини, кортикостероїди, вітамін D3 і похідні вітаміну А.

Солідолові препарати

Засоби для зовнішнього застосування, приготовані на основі солідолу або містять солідол у своєму складі (Цитопсор, Магніпсор).