Увігнуті нігті: Чому?

Увігнуті нігті: Чому?

Форма та стан нігтів можуть багато сказати про стан здоров'я людини. Зміни кольору, поверхні та форми нігтів на руках чи ногах часто — ознаки змін, що відбуваються у всьому організмі.

Іноді нігті починають змінювати форму, згинатися, набуваючи форми ложки. Причина ложковидних нігтів (медики називають цей стан койлоніхія) — дефіцит деяких поживних речовин та аутоімунні стани.

Якщо причина усувається — нігті повернуться до нормального росту і набудуть звичайної форми.

Причини

Ложкоподібні нігті (койлоніхія) часто є симптомом іншого порушення. Викликати увігнутість нігтів можуть різні фактори. Ось деякі з можливих причин:

Порушення харчування

Дефіцит заліза — поширена причина койлоніхії. Залізодефіцитна анемія — причина змін нігтів, що найчастіше зустрічається, викликана порушенням харчування. Найчастіше анемія зустрічається у дітей та жінок дітородного віку.

До дефіциту заліза можуть призводити:

Дефіцит заліза розвивається також при нестачі в організмі фолієвої кислоти, білків та вітаміну С.

Ложкоподібність нігтів може утворитися у людей із синдромом Пламмера–Вінсона (дисфагія внаслідок дегенерації м'язів стравоходу, атрофія сосочків язика та гіпохромна анемія внаслідок тривалої недостатності заліза).

Аутоімунні стани

Нігті можуть деформуватися, стаючи увігнутими, якщо є:

При псоріазі порушення роботи імунної системи може призвести до змін нігтів та шкіри.

Дія довкілля

Медики стверджують, що існує зв'язок між койлоніхією та продуктами, що містять нафту та нафтопродукти.

У людей деяких професій увігнутість нігтів виникають частіше. Наприклад, койлоніхія може траплятися у перукарів, які використовують у своїй роботі продукти, що містять вазелін.

Також ложкоподібні нігті найчастіше спостерігаються у людей, які живуть високо в горах. Повітря у високогір'ї розріджене і містить менше кисню. Коли організм отримує менше кисню, він змушений виробляти більше еритроцитів. Для цього потрібно залізо, і підвищена його витрата може призвести до дефіциту, особливо у людей середнього та старшого віку. Страви горян у деяких країнах (наприклад, в Індії), містять мало продуктів, багатих на залізо — це також збільшує ймовірність ложковидних нігтів.

Спадковість

Увігнуті нігті можуть бути наслідком і деяких спадкових станів. Ложкоподібні нігті можуть виникати при:

Інші

Койлоніхія пов'язана з такими станами:

Симптоми

Раннім симптомом койлоніхії можуть бути плоскі нігті. Нігті сплощуються перед тим, як набути характерної увігнутої форми. Зазвичай нігті мають більш менш опуклу форму. Коли нігті увігнуті, іноді їх описують як «вода в нігті тримається».

Ці зміни легше виявити на нігтях пальців рук ніж ніг.

Фактори ризику

Деформовані нігті особливо часто бувають у: